X
تبلیغات
زولا

درس آشنایی با قرائت و روانخوانی قرآن کریم دانشگاه آزاد اسلامی - درس دوم - قسمت چهارم ( مفاهیم درس)

جمعه 5 خرداد 1396 ساعت 16:26

درس آشنایی با قرائت و روانخوانی قرآن کریم دانشگاه آزاد اسلامی - درس دوم - قسمت چهارم ( مفاهیم درس)


**برای دانلود همه درس های کتاب ( ویژه موبایل) کلیک کنید**


برای دریافت نسخه آیفون(اپل) اینجا کلیک کنیدمفاهیم

وجوه اعجاز قرآن

اثبات و تصدیق معارف الهی همچون توحید،نیازمند برهان و استدلال است.اما اثبات رسالت و تصدیق پیامبری نیازمند ارایه معجزه است.از این رو هر یک از پیامبران به تناسب زمان خود،معجزاتی ارائه کرده اند.ازآنجا که پیامبر اسلام(ص) برای هدایت همه انسان ها تا روز قیامت مبعوث شدند،معجزه ای جاودان و پایدار ارائه نمودند.

متفکرین اسلامی وجوه متعددی را برای اعجاز قرآن برشمرده اند که از میان انان به دو وجه اشاره می شود:

1- اعجاز در پیشگویی:قرآن مشتمل بر اخباری است که با گذر زمان صحت آنها معلوم شده است .مانند پیشگویی شکست مشرکین در جنگ بدر :« أَمْ یَقُولُونَ نَحْنُ جَمِیعٌ مُّنتَصِرٌسَیُهْزَمُ الْجَمْعُ وَیُوَلُّونَ الدُّبُرَ»یا می گویند ما جماعتی متحد و نیرومند و پیروزیم ؟ (ولی بدانند) که به زودی جمعشان شکست می خورد و پا به فرار می گذارند.

2- اعجاز علمی:قرآن کریم به بیان مطالب علمی شگفت انگیزی مبادرت نموده که در زمان نزول قرآن ، آگاهی به آنها جز از طریق وحی ممکن نبوده است مانند بیان قانون جاذبه زمین :« اللّهُ الَّذِی رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَیْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا» خدا همان کسی است که آسمان ها را بدون ستون هایی که برای شما دیدنی باشد ،برافراشت.

مفهوم آیه این است که ستون هایی نامرئی وجود دارد چنانکه امام رضا (علیه السلام)فرموده اند :در آنجا ستون هایی است که دیده نمی شوند که این ستون های نامرئی به نیروی جاذبه تطبیق می شود.

برخی دیگر از مصادیق اعجاز علمی قرآن عبارتند از :قانون زوجیت ، حرکت کره زمین ،لقاح بادها و حرکت کرات در مدار. **برای دانلود همه درس های کتاب ( ویژه موبایل) کلیک کنید**


برای دریافت نسخه آیفون(اپل) اینجا کلیک کنیدنظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد