X
تبلیغات
زولا

درس آشنایی با قرائت و روانخوانی قرآن کریم دانشگاه آزاد اسلامی - درس اول - قسمت چهارم ( مفاهیم)

جمعه 5 خرداد 1396 ساعت 16:08

درس آشنایی با قرائت و روانخوانی قرآن کریم دانشگاه آزاد اسلامی - درس اول - قسمت چهارم ( مفاهیم)


**برای دانلود همه درس های کتاب ( ویژه موبایل) کلیک کنید**


برای دریافت نسخه آیفون(اپل) اینجا کلیک کنیدمفاهیم

آیه: الْحَمْدُ للَّهِ رَب الْعَالَمِینَ

«ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است»

گسترش فرهنگ شکرگزاری

آفریدگار هستی، با واجب ساختن تکرار این آیه در تمام نمازهای واجب و مستحب، در حقیقت زمینه گسترش فرهنگ شکرگزاری در میان مسلمانان را فراهم می‌ آورد تا اولاً جوامع دینی از نعمت‌های بی‌شمار خداوند در زندگی بهره‌برداری کنند و ثانیاً با شکرگزاری از نعمت‌ها، زمینه افزایش نعمت برای ایمان آورندگان فراهم آید. چراکه قران می‌فرماید: «لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابی‏ لَشَدید» اگر شکر گویید بر نعمت‌های شما می‌افزایم و اگر ناسپاسی ورزید عذاب من بسیار سخت است. (سوره ابراهیم، آیه 7)

شکرگزاری سه مرحله دارد:

اول: توجه و آگاهی به نعمت؛ یعنی در نعمت‌های خداوند جستجو کنیم و آن‌ها را شناسایی کنیم و به شکرگزاری در برابر آن‌ها اندیشه کنیم.

دوم: شکر زبانی؛ یعنی باید با زبان، حمد و سپاس الهی را به‌جای آورده و در برابر نعمت‌های بی‌شماری که در اختیار ما قرار داده سپاس او گوییم.

سوم: شکر عملی؛ به این معنا که هر نعمتی را در هر مورد درست مصرف کنیم.

احیای روح شکرگزاری در جامعه و ارج نهادن به کسانی که با علم و دانش خود و یا با مال و ثروت خویش و یا با فداکاری و اهدای جان خویش درراه پیشبرد اهداف الهی و انسانی خدمت می‌کنند، می‌تواند عامل مهمی در ایجاد حرکت و شکوفایی و پویایی جامعه باشد.

شکرگزاری در برابر نعمت با نوعی مراقبت و مواظبت در تصرف نعمت همراه است، به‌گونه‌ای که انسان شاکر سعی می‌کند نعمت را به شکلی مصرف کند که با تکبر و غرور و فخرفروشی بر دیگران همراه نباشد و از آن، در جهت آزار رسانی و آلوده سازی و فساد انگیزی بهره نگیرد. این رویکرد سبب طهارت نفس و انجام درست‌کارها در زندگی می شود و انجام درست کارها، سبب رشد و ارتقاء آن‌ها می‌گردد که رضایت شاکر و دیگران را به همراه دارد. درنتیجه به تحکیم روابط اجتماعی و گسترش درست ثروت‌های ملی می‌انجامد.نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد