X
تبلیغات
زولا

درس آشنایی با قرائت و روانخوانی قرآن کریم دانشگاه آزاد اسلامی - درس اول - قسمت اول

جمعه 5 خرداد 1396 ساعت 15:51

درس آشنایی با قرائت و روانخوانی قرآن کریم دانشگاه آزاد اسلامی - درس اول - قسمت اول


**برای دانلود همه درس های کتاب ( ویژه موبایل) کلیک کنید**


برای دریافت نسخه آیفون(اپل) اینجا کلیک کنیدقرآن و آداب تلاوت آن

قرآن کتاب آسمانی و معجزه جاوید و جهانی است که از سوی پروردگار متعال، بر قلب پیامبرگرامی اسلام صلی الله علیه و آله نازل‌شده تا جهانیان را از تاریکی‌های جهالت و شرک، به‌سوی نور هدایت و یکتاپرستی رهنمون سازد. قرآن با بهترین اسلوب و استوارترین روش، عالی‌ترین و کامل‌ترین علوم و معارف را که دربرگیرنده‌ی راه‌های هدایت و سعادت انسان‌ها است عرضه داشته است.

نخستین گام در آگاهی از معارف قرآن فراگیری قرائت آن است. پیامبرگرامی اسلام(ص) می‌فرمایند: «این قرآن سفره گسترده‌ الهی است پس تا می‌توانید آن را فراگرفته و بهره ببرید.» حضرت علی (ع) فرمودند: «قرآن را بیاموزید زیرا بهترین گفتار است». امام صادق (ع) می‌فرمایند: «شایسته است مؤمن از دنیا نرود تا قرآن را فراگرفته یا در حال یادگرفتن آن باشد.» قرائت قرآن بالاترین عبادت به شمار می‌رود، دل را زنده ساخته و کفاره گناهان می‌باشد.

قرائت قرآن سبب ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه شده و موجب انس و سروکار داشتن مردم با قرآن می‌شود. قاریان و حافظان قرآن، اشراف امت و حاملان و پرچم‌داران اسلام می‌باشند. پیامبر اکرم (ص) فرمود: «أشرافُ اُمَّتی حَمَلَةُ القرآنِ» اشراف امت من حاملان و حافظان قرآن می‌باشند. حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «قرآن را نیکو تلاوت کنید زیرا سودمندترین داستان‌ها است.» امام صادق (ع) فرمودند: «جوان مؤمنی که قرآن بخواند، قرآن با گوشت و خون او مخلوط شده و خداوند او را با پیامبران و سفیران بزرگوار خویش محشور می‌گرداند و قرآن در روز قیامت برای او سپری از آتش خواهد بود.» آن حضرت در جای دیگر می‌فرمایند: «قرآن پیمان خداوند به‌سوی مخلوقش می باشد، پس سزاوار است که هر مسلمان در پیمان‌نامه خود بنگرد و روزانه حداقل پنجاه آیه از آن را بخواند.»

سفارش‌های مکرر پیشوایان دینی بر فراگیری و قرائت قرآن و نیز تشویق مردم به انس با قرآن، گواه صادقی است بر ارزش‌ها و فضیلت‌های نهفته در این کتاب مقدس؛ بنابراین می‌توان گفت: دانش قرائت قران، نقش بسیار مهمی در ایجاد زمینه آشنایی و انس با مفاهیم و معارف بلند قرآن بر عهده دارد و در حقیقت دریچه‌ای برای ورود به دریای بیکران این کتاب انسان‌ساز می‌باشد.

افزون بر توصیه‌های معصومین بر فراگیری قرائت قرآن، رعایت آداب تلاوت قرآن نیز مورد تأکید آن بزرگواران قرارگرفته است. رعایت این آداب، قاری قرآن را در فهم عمیق‌تر آیات قرآن و به‌کارگیری آن در شئون زندگی، یاری می‌نماید. حضرت امام خمینی (ره) احیاگر بزرگ قرآن در عصر حاضر دراین‌باره می‌فرماید: «مطلوب در قرائت قرآن کریم آن است که در صورت آن نقش بندد و اوامر و نواهی آن تأثیر کند و دعوات آن جایگزین شود و این مطلوب در قلوب حاصل نشود مگر آنکه آداب قرائت ملحوظ شود.»

در اینجا بنا بر اهمیت آداب تلاوت، به معرفی برخی از آداب تلاوت قرآن می‌پردازیم:

1-طهارت

سزاوار است قاری قرآن، با طهارت و با وضو باشد. با ظاهری آراسته و لباس پاکیزه و مرتب، همراه باوقار و آرامش، روبه‌قبله و مانند شاگردی در نزد استاد حاضر گردد.

 

2-اخلاص

اخلاص در تلاوت آن است که قاری قرآن فقط خشنودی خداوند را در نظر داشته باشد. از پیامبراسلام (ص) از معنای اخلاص پرسیدند، آن حضرت فرمود: «اخلاص آن است که بگویی پروردگار من خدای یکتاست و بر آنچه امر شده‌ای استوار و ثابت‌قدم باشی». پیام‌آور قرآن در جای دیگر می‌فرماید: کسی که برای خشنودی خدا و به خاطر آگاه شدن از معارف دین اسلام قرآن بخواند پاداش وی مانند پاداش فرشتگان مقرب الهی و پیامبران است.

**برای دانلود همه درس های کتاب ( ویژه موبایل) کلیک کنید**


برای دریافت نسخه آیفون(اپل) اینجا کلیک کنید


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد